DOLAR
32,2247
EURO
34,9384
ALTIN
2.418,85
BIST
10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pazartesi Hafif Yağmurlu
22°C
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
26°C
Perşembe Az Bulutlu
26°C

Gili: “Ayrımcılığa dur diyelim!”

Gili: “Ayrımcılığa dur diyelim!”
16.05.2022 00:13
319
A+
A-

Son günlerde mültecilere ve göçmenlere yönelik artan ırkçı ve ayrımcı söylemlere karşı Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH), tarafından kamuoyu duyurusu yayınlandı.

Konu ile ilgili Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı Muhittin Gili imzasıyla yayımlanan açıklamada, son dönemlerde, zulme uğradıkları için ülkelerinden göç etmek zorunda kalan mülteci ve göçmenlerle ilgili bilgi kirliliğinin sosyal medyada yayılması, kendilerine her alanda rant sağlamak isteyen bazı kişiler, gruplar ve siyasi partiler tarafından saldırganlık boyutuna dönüştürüldüğü kaydedildi.

BU TOPRAKLAR, GEÇMİŞTE DE YÜZBİNLERCE MÜLTECİ VE GÖÇMEN AĞIRLAMIŞ

binguven-bal2

Ülkenin içinden geçtiği bu zor günlerin tek sorumlusunun bu topraklara sığınmış mazlum ve mağdur insanların gösterilmek istendiğini belirten Gili, “Oysa bu topraklar, geçmişte de yüzbinlerce mülteci ve göçmen ağırlamış ve bu süreçlerden hep güçlenerek çıkmıştır. 1400’lü yıllarda İspanya’daki Yahudilere kapılarını açan bu topraklar, yıllarca farklı coğrafyalardan göç almaya devam etmiştir. 1923’ten sonra Yunanistan’dan gelen 500 bini aşkın kişi Türkiye topraklarına iskân edilmişti. 1940 ve 1950’li yıllardan itibaren Bulgaristan, Yugoslavya ve Romanya’dan gelen yaklaşık 500 bine yakın göçmen ülkemizin değişik bölgelerine yerleştirildi. 1988’de Halepçe katliamı sonrasında yaklaşık 51 bin, 1989’da Bulgaristan’daki baskılar nedeniyle 345 bin ve 1991’de Irak savaşı sonrası 467 bin göçmen yine Türkiye’ye sığınmıştır. Yine farklı zamanlarda Kafkaslar ve diğer Balkan ülkelerinden insanlar gördükleri zulümlerden dolayı Anadolu insanının şefkatine sığınmışlardır. Unutmayalım ki, tüm bu gerçekler, ülkemizin çok önemli bir tarihsel misyonuna işaret etmenin ötesinde, toplumsal dokusunu oluşturan kökleri de hatırlatmaktadır. Geçmişte ülkemize yönelik her muhacir grubu, bu topraklara büyük bir insan potansiyeli kazandırmanın yanı sıra hoşgörü ve misafirperverlik kültürünün yerleşmesinde önemli rol oynamıştır” dedi.

GÖÇ, GÜNÜMÜZ DÜNYASININ BİR GERÇEĞİDİR

2010’da Arap Baharı sonrası 3,7 milyon Suriyeli mülteci, 600 bin Irak, Somali, Afganistan, Pakistan ve İran gibi ülkelerden gelen göçmenlerin, güvenli bir liman olarak gördükleri Türkiye’ye sığındığını söyleyen Gili, “Ayrıca Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna gibi farklı ülke vatandaşı iş adamları, öğrenciler ve turistler de ülkemizde yaşamaya devam etmektedir.  Göç, günümüz dünyasının bir gerçeğidir. Türkiye, Avrupa’ya göç etmeye çalışan göçmenlerin geçiş güzergâhındadır. Ülkemiz, sınırlarının güvenliğini sağlamak için yıllardır büyük bir mücadele vermektedir. Koronavirüs pandemisinin başladığı günlerde göçmenlerin Avrupa kapısına nasıl dayandığını hep birlikte gördük. Daha iyi bir yaşam için göç yollarında ölümü göze alan, denizlerde boğulan, sahile vuran, ölüme giden insanların, Aylan bebeklerin hikâyelerini hep birlikte izledik” diye konuştu.

MÜLTECİLER ÜLKEMİZE YÜK DEĞİL, DEVLET KENDİ VATANDAŞLARINA SOSYAL YARDIMLARINI ARTTIRMIŞ

Gili, “Son günlerde mülteciler ve göçmenler, güvenlik sorunu olarak lanse edilmekte, çeşitli bahanelerle hedef haline getirilmekte ve münferiden yapılan bir hata nefret söylemine dönüştürülmektedir.  Oysa Türkiye’nin iç güvenliği ile ilgili iddiaların aksine Suriyeliler ve yabancılar tarafından ülkemizde işlenen suçların oranı yüzde 0.59’luk oranıyla ülke ortalamasının çok altındadır. Medyadaki yalan yanlış bilgi, video ve fotoğraflar üzerinden oluşturulan nefret söylemleri sebebiyle, hiçbir suçla ilgisi olmayan yabancı misafirlerimize karşı ırkçı saldırılar artarak devam etmektedir. Mülteci meselesi, ekonomik anlamda dünyada ve ülkemizde problemlerin yaşandığı ve seçimlerin yaklaştığı bu süreçte sorun haline getirilmiş ve olumsuz koşulların tüm suçlusu olarak ülkemize sığınmış göçmenlerin gösterildiği bir yaklaşım ortaya çıkmıştır. Kışkırtıcı söylem sahiplerinin sosyal medya aracılığı ile yaymaya çalıştığı yalanların aksine, burada bulunan yabancılar, ne işsizliğin ne de pahalılığın sebebini oluşturmaktadırlar. Göçmenler, işverenlerin söylemlerine göre kimsenin tercih etmediği sektörlerde ve zor çalışma şartları altında üretime önemli bir katkı sunmaktadırlar. Gelen muhacirler nedeniyle Türkiye vatandaşlarına yapılan sosyal yardımlar da azalmamış, aksine artış göstermiştir. Göçmenlerin maddi yükünün önemli bir kısmı da, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır” ifadelerini kullandı.

SURİYELİLER, SADECE YARDIM ALAN KİŞİLERDEN OLUŞMUYOR

Suriyelilerin sadece yardım alan kişilerden oluştuklarını düşünmenin eksik ve yanlış bir değerlendirme olduğunu vurgulayan Gili, Birçok Suriyeli ve Arap yatırımcının, Türkiye’de açtıkları şirketler aracılığıyla önemli miktarda yabancı sermayeyi Türkiye ekonomisine kazandırdıklarını, ayrıca bu süreçte, Türkiye’de doktorların ve sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarıyla sağlık hizmetlerinin kalitesi de arttırdığını belirtti.

MÜLTECİLERİN UYUM SAĞLAMASI İÇİN HERKESİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI GEREKMEKTEDİR

Yaşanan bir takım sorunların çeşitli mecralarda iddia edildiği kadar veya endişe edilecek kadar büyük olmadığını dile getiren Gili, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bazı provokatörlerin yaptığı saldırgan paylaşımlar, bilinçli bir şekilde sanki tüm Suriyelilerin ve göçmenlerin ortak görüşüymüş gibi lanse edilmektedir. Oysa gerçeğin böyle olmadığını sadece muhacirler değil, bunu ırkçı saldırıları için malzeme yapan dar görüşlü kişiler de bilmektedir. Göç ve mültecilerle ile ilgili uygulanan politikalar hakkında kamuoyunun şeffaf bir şekilde bilgilendirilmesi, göçmen ve mülteciler üzerinde bir tehdit unsuruna dönüşen keyfi yaklaşımların terk edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Mültecilerin ve göçmenlerin Türkiye’ye uyum sağlamaları için devletin ve sivil toplumun konuyu çok boyutlu olarak ele alması gerekmektedir. Bu süreçte, yalan ve algılarla daha sağlıklı mücadele edebilmek için medya kuruluşları ve gazeteciler, mültecilerle ilgili yalan haber konusunda dikkatli olmalı, olumlu çalışmalara ve haberlere daha fazla yer vermelidir.”

SAVAŞ BİTMEDEN SURİYELİLER ÜLKELERİNE GÖNDERİLMEMELİ

Savaşın tamamen bitmeden insanların ülkelerine gönderilmesinin bir çözüm olmadığını kaydeden Gili, “Herkesi, ırkçı ve ayrımcı yaklaşımlarla oluşturulan “muhacir” karşıtı söylemlerle mücadele etmeye davet ediyoruz. Ülkemize sığınan Suriyeliler; çoğunlukta Şam, Humus, Halep, Rakka, Deyrizor gibi Suriye rejiminin veya PYD’nin kontrol ettiği şehirlerden gelmiştir. Gelen insanlar, iki ülke arasında çıkan bir savaşta ülkesini savunmaktan kaçan insanlar değil, kendi ülkesi tarafından hedef alınan sivillerdir. Bu günkü şartlarda bu insanların kendi evlerine gönderilmesi, onların ölüme veya hapse gönderilmesi manasına gelmektedir. Savaş ve savaş şartları maalesef devam etmektedir. Suriye’ye dönen insanların can ve mal güvenliğinin sağlanacağına dair sözler, yüzbinlerce insanı öldüren veya hapseden Suriye rejimi tarafından telaffuz edilse bile, uluslararası hiçbir kurum veya devletin güvencesi ve garantörlüğü söz konusu değildir. Siyasi gerekçelerle Suriyelileri geri göndermenin adı “tehcir” kavramı içerisinde değerlendirilecek ve ülkemizi sadece vicdanlarda değil, uluslararası hukuk ve sözleşmeler karşısında da zor durumda bırakacaktır. Bu toprakların misafirperver ve güvenli iklimine sığınan her insan için buranın bir umut kaynağı olmaya devam etmesi gerekmektedir. Kardeşlik hukuku da bunu gerektirmektedir. Zira insanlar ya dinde ya da beşeriyette kardeştirler. Tüm bu gerçekler bir yana, bizim zihnimizde “ensar” “muhacir” “sığınmacı” “mazlum” “yolda kalmış” gibi kavramların ve olguların temiz kalması için mücadele vermemiz gerekir” dedi.

AYRIMCI DİLİN ACİLEN SONLANDIRILMASI GEREKMEKTEDİR

Irkçılığın bu ülkede hiçbir zaman maya tutan bir anlayış olmadığı söyleyen Gili, “Bizler; mağdur mülteci ve göçmenlerin haklarını korumaya ve toplumsal huzura katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ortak değerlerimiz, karşılıklı saygı ve tolerans birlikte yaşamanın sürdürülebilmesi için çok önemlidir. Toplumdaki gerilimi kontrol edilemez bir noktaya doğru götüren nefret söylemleri ve ayrımcı dilin acilen sonlandırılması gerekmektedir. Buradan hem ülkemize hem de tüm dünyaya sesleniyoruz. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre,  uluslararası kanunlara göre, mültecilerin ve göçmenlerin daha insani bir yaşam sürmesi için önlerindeki tüm engellerin ve ayrımcı politikaların kaldırılması gerekmektedir. Tüm ülkeler, kurumlar ve kişiler,  mültecilik ve göçmen meselesinin adil bir şekilde çözülmesi için din, dil, ırk ayrımı yapmadan ortak hareket etmek ve sorumluluk almak zorundadır. Irkçılık, hiçbir zaman bu ülkede maya tutan bir anlayış olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır. Son günlerde göçmen karşıtlığı ile adı ön plana çıkan Ümit Özdağ’ın da birkaç kuşak öncesi bu topraklara gelen muhacir bir nesle mensup olduğunun unutulmaması gerekir” diye konuştu.

BU KONU SİYASİ MALZEME YAPILMAYACAK KADAR HASSAS BİR MESELEDİR

Mültecilik konusunun insani bir olgu olduğunu ifade eden Gili, “Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık karşısında insani bir duruş sergileyen yetkili isimler, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen odaklara dikkat çekmiştir. Bu tavrı sivil toplum olarak önemsemekteyiz. Zira ensar ruhunun hakim olduğu bu topraklarda oluşturulan sûni krizin, son dönemde gerek bölgesel, gerekse de küresel düzeyde mazlum halklardan yana üstlendiği rol ve kazandığı etkin konum nedeniyle Türkiye’nin cezalandırılması çabası olduğu aşikardır. Hedef, Türkiye’nin istikrarsızlaştırılması, içine kapatılması, baskı ve işgallere açık hale getirilmesidir. Mültecilik konusu insani bir olgudur. Bu konu siyasi malzeme yapılmayacak kadar hassas bir meseledir. Siyaset, bürokrasi, sivil toplum ve medya başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini; ırkçı yaklaşımlardan uzak durmaya, mültecilerin hayatlarını ve onurlarını koruma noktasında duyarlı olmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

rodi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.