DOLAR
17,9654
EURO
18,2899
ALTIN
1.022,97
BIST
2.750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bingöl
Açık
36°C
Bingöl
36°C
Açık
Salı Açık
35°C
Çarşamba Açık
36°C
Perşembe Açık
37°C
Cuma Açık
38°C

“Bingöl-Sancak Karayolu ihalesinde devlet zarar ettirildi”

“Bingöl-Sancak Karayolu ihalesinde devlet zarar ettirildi”

“Bingöl-Sancak Karayolu ihalesinde devlet zarar ettirildi”

“Bingöl-Sancak Karayolu ihalesinde devlet zarar ettirildi”

Sancak Bingöl yolu ile ilgili gazetemizin yaptığı haberlerin akabinde Sancak ve köylerinde sahada halk ile yaptıkları araştırmalar üzerine yol ile ilgili bir rapor hazırlayan HÜDA PAR Bingöl İl Başkanlı Hamdullah Tasalı, Bingöl-Sancak Karayolu ihalesi ile ilgili şüphelerin bulunduğunu ve devletin zarar ettirildiğini vurguladı.

“YOL, AÇIK İHALE EDİLSE, YÜZDE ELLİ KIRIM OLURDU”

Bingöl-Sancak-Kartal Karayolunun davetiye usulüyle ihale edildiğini ifade eden HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, yolun emsalleri ile karşılaştırıldığında çok yüksek bir fiyat ile davet sonucu verilmesinin, usulsüzlük/yolsuzluk yapıldığı şüphelerini beraberinde getirdiğini ve burada devletin 100 milyon TL gibi bir zararı olduğu yönündeki iddiaların üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. EKAP ihale sitesinde yer alan ikinci teklif ile 220 milyon TL ile ihale edilmesi, olası bir hizmeti gölgelediğini söyledi.

rodi

Yolun maliyeti çok yüksek olduğunun herkesçe bilinen bir gerçek olduğunu ifade eden Tasalı, maliyetteki yüksekliğin doğurduğu bazı şüphelerin olduğunu, bu şüphelerin ilgili makamlarca giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“YOLUN GENİŞLENMESİ OLUŞAN TEPKİLER ÜZERİNE YAPILMIŞTIR”

Tasalı, “Yol genişliği, tepkiler üzerine 12 metre seviyesine getirilmiştir. Oysaki Başbakanın 5 Mart 2017 tarihinde Bingöl PTT kavşağında halka yaptığı açıklamada, ‘Gelelim müjdelere; Erzincan-Bingöl arasındaki yolu bölünmüş yol haline getireceğiz. Memleketim ve Bingöl’ü komşu yapacağız, birleştireceğiz’ demesini bu halk unutmadı. Ama buna rağmen yol duble olarak yapılmadı.” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardır yapılması talep edilen Bingöl-Kartal-Sancak Karayolunun ihalesinde de usulsüzlük olduğu yönünde ciddi iddiaların olduğunu belirten Tasalı, “16 Şubat 2018 tarihinde Güvenlik nedeniyle, yaklaşık 31 kilometre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde olan yolun yapım işi, davetiye usulüyle 219 milyon 876 bin 543 TL’ye Ziver İnşaat’a verildi. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 26 Şubat 2018 tarihinde sözleşme imzalandı. İhaleyi alan Ziver İnşaat, daha öncede Çapakçur Köprüsü’nü yapmıştı.” dedi.

“YETKİKİLER SESSİZ VE DUYARSIZ”

Yolun yapılacağı güzergahı ve güzergâh üzerindeki köyleri ve Sancak Beldesini de ziyaret ettiklerini anlatan Tasalı, “Bu ziyaretimiz sırasında bazı köy muhtarları, beldedeki esnaf ve halktan birçok kişiyle yüz yüze görüştük. Muhtarlar, esnaf ve halkın tepkileri sonrası yerel ve ulusal medyada gündeme gelen yola daha sonra İl Valisi ve protokol ziyarette bulunmuş ancak herhangi bir açıklama ve değişen bir şey olmadı.”

Tasalı, Duble yol olarak tasarlanan ve daha sonra 10 metre genişliğinde yapılmasına kararlaştırılan, Sancak-Kartal-Bingöl Karayolunun, bölge halkının tepkilerinin basına yansıması ardından, Karayolları genel Müdürlüğü açıklama yaparak kamuoyuyla şu bilgileri paylaştı:

“Bazı verileri kamuoyuyla paylaşmayı uygun görüyoruz”

“Sancak-Kartal-Bingöl Karayolu ihalesiyle ilgili yetkililerin ve tarafların yapmış oldukları açıklamalar ışığında elde edilen bazı verileri kamuoyuyla paylaşmayı uygun görüyoruz.” diyen Tasalı, maddeler halinde şu değerlendirmelerde bulundu.

1-Yol davetiye usulüyle ve güvenlik gerekçesiyle az bir kırım ile Ziver İnşaata verilmiştir. Kamuoyu tatmin edici cevaplar beklemektedir. Eşitlik ve adalet ilkesi, burada uygulanmamıştır.

2-10 metre genişliğinde 2.sınıf statüsünde yapılacak olan yol, yerel basın, siyasi partiler ve bölge halkının tepkileri üzerine yolun genişliği 12 metreye (1.sınıf yol statüsüne) çıkarıldığı ilgili kurum Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından açıklanmıştır.

3-Yolun maliyeti çok yüksek olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Emsalleri ile karşılaştırıldığında çok yüksek bir fiyat ile çağrı sonucu verilmesi, usulsüzlük/yolsuzluk yapıldığı iddiaları güçlendirmektedir. Burada devletin 100 milyon TL zararı olduğu iddia edilmektedir.

4-Tepkiler üzerine yol genişliği 12 metre seviyesine getirilmiştir. Oysa Başbakanın 5 Mart 2017 tarihinde PTT kavşağında yaptığı açıklamada: “Gelelim müjdelere Erzincan Bingöl arasındaki yolu bölünmüş yol haline getireceğiz. Memleketim ve Bingöl’ü komşu yapacağız, birleştireceğiz” demiştir. Sayın Başbakanın bu konuşması, sosyal medyada tüm Bingöllüler tarafından defalarca izlenmektedir.

“BU YOLUN DUBLE OLMASI KUZEY İLÇELERİMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEM ARZETMEKTEDİR”

5-Başbakanın açıklamasında belirtiği gibi; Bizler HÜDA PAR olarak halkımızın da taleplerini göz önüne alarak söz konusu yolun duble /bölünmüş yol olmasını istiyoruz, zira bu yol bölge için hayati öneme sahiptir. Zira mevcut yol 7 metre olup, bir gidiş, bir geliş, kimi yerlerde de bir araçlık trafik akışı sağlanmaktadır…

Yine ulaşımın sağlandığı bölgede kışın buzlanmaların yoğun olduğu, derin inişlerin ve yüksek çıkışların çok olduğu, bundan dolayı yöre halkının çok zor şartlarda ulaşımının sağlandığı, buna bağlı olarak çok ölümlü ve yaralamalı kazaların meydana geldiği bilinen bir gerçektir. Yolun belirtilen süre içinde, standartlara uygun, kaliteli ve uzun ömürlü olarak yapılması gerekir.

6- Yol güzergahında yapılacak revizyon çalışmaları teknik konulardır, bu konuda yetkili teknik elemanların yapacağı etüt çalışmaları önemlidir. Yolda yapılacak revizyon çalışmaları ve güzergahında yapılacak değişiklikler, güzergâh üzerindeki yerleşim yerlerini ve sakinlerini mağdur etmemelidir. Bu hususta herkesin görüşüne başvurulmalı, makul bir çözüm bulunmalıdır.

7-Bingöl -Erzincan karayolu mutlaka duble yol olarak yapılmalı, ilimiz ve kuzey ilçelerini bir birine bağlayan hayatı bir öneme sahiptir. Bingöl Sancak-Adaklı-Kiğı ve Yedisu kısmı da en kısa sürede planlanması proje kapsamına alınmalı ve yapımına başlanmalıdır.

İlimiz ve kuzey ilçelerinin ulaşımını sağlayan yol çok dar, ihtiyaca cevap vermiyor…

“KUZEY İLÇELERİN KALKINMASI BU YOLA BAĞLIDIR”

Kuzey ilçelerinin kalkınması ve gelişmesi bu yola bağlıdır. Şüphesiz bu duble bölünmüş yol olması, ilimiz ve ilçelerimizi ekonomik olarak kalkınmasına vesile olacaktır…

8-Raporumuzu kendimiz bir heyetle bölge ziyaretimizde gördüklerimiz, bölge halkının bizimle yaptığı görüşmeler, basına yaptıkları açıklamalar ve yetkililerin açıklamaları ışığında hazırlanmıştır. Neticede raporumuzda dile getirmiş olduğumuz hususlar kamuoyunda karşılık bulmuş, halkımız tarafından takdir edilmiştir.

Bizler HÜDA PAR olarak ilimize yapılacak hizmetler hususunda herkesin duyarlı olmasını ve yetkililerin daha çok hassasiyet göstermesini istiyoruz.”

golbal
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.